Szanowni Państwo,

wykład i materiały pomocnicze do wykładu z historii fizyki będą umieszczane tutaj sukcesywnie - stay tuned. Tymczasem proszę (jeżeli to możliwe) o zainstalowanie programu Stellarium i pakietu do obliczeń symbolicznych maxima. Część materiałów będzie wysyłana do skrzynki pocztowej, adres której podaliście mi Państwo na pierwszym wykładzie. Ważne informacje dotyczące naszych zajęć znajdziecie Państwo tutaj.

Studiując materiały proszę stopniować istotność podanych tam informacji. Na przykład wiadomo, że Arystoteles miał chude łydki, mówił sepleniąc i zwracał uwagę ubiorem, uczesaniem i pierścieniami. Wszelako informacje o jego wyglądzie nie powinny przesłaniać nam jego poglądów (cząsto błędnych) dotyczących natury ruchu, przyrody i struktury Wszechświata.

Zamiast wstępu

Newton - na ramionach gigantów

05 03 2024

Nasze spotkania zaczniemy od ... Newtona. Przygotowałem dla Państwa (i trochę dla siebie) dwa dokumenty Isaac Newton i jego Principia oraz Newton w Woolsthorpe 1665-67, które będziemy omawiać na zajęciach.

Proszę zapoznać się z materiałami: manuskrypt Zasad w zbiorach Królewskiego Towarzystwa. Pytanie: ile egzemplarzy dzieła Willughby'ego De Historia Piscium dostał E. Halley? W filmie pojawia się też osoba Humphreya Newtona (pomimo zbieżności nazwisk nie był on spokrewniony z Izaakiem). Czym się zasłużył? I na koniec, kim był szczęśliwy właściciel pierwszego wydania Principiów John Flamsteed?

Fascynujące dokumenty ze zbiorów Królewskiego Towarzystwa. Nie całkiem zgadzam się z werdyktem prowadzących, ale warto obejrzeć!

Teleskop!

Zegar Słoneczny Newtona.

Materiały

Isaac Newton i jego Principia (w przygotowaniu)

Newton w Woolsthorpe 1665-67

Tycho de Brahe i Johannes Kepler (Dr Carl Sagan)

Johannes Kepler (Dr Carl Sagan)

Galileusz

manuskrypt Zasad w zbiorach Królewskiego Towarzystwa. Pytanie: ile egzemplarzy dzieła Willughby'ego De Historia Piscium dostał E. Halley? W filmie pojawia się też osoba Humphreya Newtona (pomimo zbieżności nazwisk nie był on spokrewniony z Izaakiem). Czym się zasłużył? I na koniec, kim był szczęśliwy właściciel pierwszego wydania Principiów John Flamsteed?

Fascynujące dokumenty ze zbiorów Królewskiego Towarzystwa. Nie całkiem zgadzam się z werdyktem prowadzących, ale warto obejrzeć!

Teleskop!

Zegar Słoneczny Newtona.