Przeskocz do treści

Prof. Michał Warda wygłosił zaproszony wykład pt. "Continuity of the potential energy surface in fission" na międzynarodowej konferencji w Hiszpanii. Wystąpienie odbyło się w ramach "Gogny Conference" - czwartej edycji cyklicznego spotkania fizyków zajmujących się badaniami nad strukturą jądra atomowego w oparciu o oddziaływania jądrowe skończonego zasięgu. W tym roku naukowcy obradowali w Granadzie.

W dniach 3-7 września br. grupa astrofizyki prof. Krzysztofa Murawskiego z naszej katedry bierze udział w międzynarodowej konferencji "BUKS2018: Waves and Oscillations in the Solar Atmosphere" odbywającej się w La Laguna na Teneryfie. Profesor Krzysztof Murawski oraz magister Błażej Kuźma przedstawią prezentację pt. "Heating of the partially-ionized solar chromosphere by 2-fluid acoustic waves" i poster "Can 2-fluid waves explain chromospheric heating and 3-min oscillations?"

Grupa fizyków z naszej Katedry bierze udział w międzynarodowej konferencji Zakopane Conference on Nuclear Physics zorganizowanej przez Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Prof. Jerzy Dudek i prof. Michał Warda przedstawiają zaproszone wykłady. Seminaria przedstawią również prof. Krzysztof Pomorski i mgr Amelia Kosior. W obradach biorą również udział prof. Bożena Pomorska, dr Irene Dedes i mgr Jie Yang.

Prof. Jerzy Dudek przedstawił zaproszony wykład “Nuclear tetrahedral and octahedral symmetries: New research lines” Na konferencji w Padwie: ‘Quantum phase transitions’.

Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, żywą dyskusją i licznymi gratulacjami za otwarcie nowych horyzontów. Było to trzecie z pięciu zaproszeń otrzymanych na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy aby opisać postęp w ostatnich latach w tej dziedzinie. Najistotniejsze wyniki zostały opublikowane w dziale Rapid Communication w czasopiśmie Physical Review C.

Prof. Michał Warda wziął udział w warsztatach "Spontaneous and induced fission of very heavy and super-heavy nuclei".
Miały one miejsce w Europejskim Centrum Fizyki Teoretycznej ECT* w Trydencie we Włoszech.
Przedstawił tam zaproszony wykłąd na temat: Correspondence between cluster radioactivity of and asymmetric fission of super-heavy nuclei

Prof. Krzysztof Pomorski z Zakładu Teorii Jądra Atomu przebywa obecnie na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie, gdzie wspólnie z prof. Bożeną Nerlo-Pomorską prowadzi wykłady i zajęcia z doktorantami, jak również uczestniczy w sympozjach naukowych.

Pobyt w Chinach rozpoczął się od trzydniowej konferencji IHIC-2018 na Uniwersytecie Tsinghua, prof. Pomorski przedstawił na niej ostatnie prace lubelskich teoretyków jądrowych, dotyczące stabilności jąder najcięższych i superciężkich. Wyniki badań wzbudziły duże zainteresowanie fizyków jądrowych i astrofizyków, skutkiem czego oboje naukowców otrzymało zaproszenia na seminaria do Uniwersytetu Pekińskiego, Chińskiej Akademii Nauk i Chińskiego Instytutu Energii Jądrowej, a także do ośrodków badawczych w Japonii.

Uniwersytet Tsinghua to najlepiej oceniany i największy uniwersytet w Chinach. Ukończyło go między innymi dwóch noblistów w dziedzinie fizyki. Uniwersytet położony jest w byłych cesarskich ogrodach. Kampus stanowi zaś niemal odrębne 100-tysięczne miasto.

Podczas wyjazdu prof. Pomorski zaplanowane ma również seminarium "O Teorii prawie Wszystkiego" na Uniwersytecie w Anyang, w prowincji Henan, z którą zaprzyjaźnione jest nasze województwo.