Przeskocz do treści

Prof. Jerzy Dudek przedstawił zaproszony wykład “Nuclear tetrahedral and octahedral symmetries: New research lines” Na konferencji w Padwie: ‘Quantum phase transitions’.

Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, żywą dyskusją i licznymi gratulacjami za otwarcie nowych horyzontów. Było to trzecie z pięciu zaproszeń otrzymanych na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy aby opisać postęp w ostatnich latach w tej dziedzinie. Najistotniejsze wyniki zostały opublikowane w dziale Rapid Communication w czasopiśmie Physical Review C.

Prof. Michał Warda wziął udział w warsztatach "Spontaneous and induced fission of very heavy and super-heavy nuclei".
Miały one miejsce w Europejskim Centrum Fizyki Teoretycznej ECT* w Trydencie we Włoszech.
Przedstawił tam zaproszony wykłąd na temat: Correspondence between cluster radioactivity of and asymmetric fission of super-heavy nuclei

Prof. Krzysztof Pomorski z Zakładu Teorii Jądra Atomu przebywa obecnie na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie, gdzie wspólnie z prof. Bożeną Nerlo-Pomorską prowadzi wykłady i zajęcia z doktorantami, jak również uczestniczy w sympozjach naukowych.

Pobyt w Chinach rozpoczął się od trzydniowej konferencji IHIC-2018 na Uniwersytecie Tsinghua, prof. Pomorski przedstawił na niej ostatnie prace lubelskich teoretyków jądrowych, dotyczące stabilności jąder najcięższych i superciężkich. Wyniki badań wzbudziły duże zainteresowanie fizyków jądrowych i astrofizyków, skutkiem czego oboje naukowców otrzymało zaproszenia na seminaria do Uniwersytetu Pekińskiego, Chińskiej Akademii Nauk i Chińskiego Instytutu Energii Jądrowej, a także do ośrodków badawczych w Japonii.

Uniwersytet Tsinghua to najlepiej oceniany i największy uniwersytet w Chinach. Ukończyło go między innymi dwóch noblistów w dziedzinie fizyki. Uniwersytet położony jest w byłych cesarskich ogrodach. Kampus stanowi zaś niemal odrębne 100-tysięczne miasto.

Podczas wyjazdu prof. Pomorski zaplanowane ma również seminarium "O Teorii prawie Wszystkiego" na Uniwersytecie w Anyang, w prowincji Henan, z którą zaprzyjaźnione jest nasze województwo.